Κυριακή 4 Δεκεμβρίου 2016

ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ-ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ 0-3

Ο συνδειασμός ατυχίας και κακής διαιτησίας έφερε μια ακόμη ήττα για τον Αστέρα φέτος από την Ακαδημία Ναυπάκτου την Κυριακή το μεσημέρι με σκορ 0-3. Πληρώνοντας για άλλη μια αγωνιστική το χαλαρό ξεκίνημα, η ομάδα μας δέχτηκε γκολ μόλις στο 6' και βρέθηκε να κυνηγάει από νωρίς την εξαιρετική ομάδα της Ακαδημίας Ναυπάκτου. Ισορρόπησε το ματς μετά το 20' και προσπαθούσε να μπει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή χάνοντας κάποιες ευκαιρίες, όταν στο 40' ο διαιτητής Παπάς έδειξε το σημείο του πέναλτι με πολύ μεγάλη ευκολία, κάτω από τις έντονες διαμαρυρίες των γηπεδούχων αφού επρόκειτο για μια ανυποψίαστη φάση όπου ο παίχτης βρίσκεται στη γωνία της μεγάλης περιοχής, κινείται προς τη γραμμή του άουτ και είναι αμφίβολο αν βρισκόνταν κι εντός περιοχής. Στην εκτέλεση του πέναλτι ο πολύ καλός σήμερα Δημήτρης Ρέγκλης έπεσε στη σωστή γωνία, απέκρουσε τη μπάλα αλλά αυτή αφού χτύπησε πρώτα στο δοκάρι και στη συνέχεια στην πλάτη του Ρέγκλη κατέληξε βασανιστικά στα δίχτυα της ομάδας μας. Έτσι, το σκορ έγινε 0-2 και με αυτό έκλεισε το α' ημίχρονο αφού στο 45' ο Ναούμης δεν κατάφερε εξ επαφής μέσα από τη μικρή περιοχή με κεφαλιά να παραβιάσει την εστία της Ακαδημίας Ναυπάκτου. Πάλι όμως η χαλαρότητα της ομάδας κατά την είσοδό της στην έναρξη του β' ημιχρόνου και σε μια αδράνεια σε κόρνερ στο 48' βρέθηκε πίσω με τρία γκολ. Η τύχη - ακόμα και σε αυτή τη δύσκολη θέση που βρίσκονταν η ομάδα μας - μας γύρισε ξανά την πλάτη όταν σε φάουλ έξω από την περιοχή που εκτέλεσε ο Μιχαλόπουλος Ι.Ν. η μπάλα τράνταξε το κάθετο δοκάρι της εστίας της Ακαδημίας.
Αστέρας Μεσολογγίου: (Δημήτρης Ξηρός) Ρέγκλης, Κοκόρης, Παπάς Κ. (Σταμάτης Κ.), Σούφρας, Τάσσος, Μιχαλόπουλος Ι-Ν, Παππάς Σ., Ζωγράφος (Κακογιάννης), Ναούμης (74΄Δενδρινός), Φονταλής, Παπαδόπουλος.